4 Aylık Bebek Gelişimi

4-aylik-bebek-gelisimi

4 Aylık Bebek Ne Yapar?

 •  Karnının üzerinde duruyorken başını 90 derece kaldırabilir.
 • Yüksek sesle gülebilir.
 • Yüzünün yaklaşık 15 cm üzerinde tutulan bir cismi 180 derecelik bir yay boyunca takip edebilir (bir taraftan diğer tarafa).
 • Dik durumda iken başını tutabilir.
 • Bir taraftan diğerine yuvarlanabilir.
 • Bir üzüm kadar küçük nesnelere dikkat edebilir.
 • Neşe ile çığlıklar atabilir.
 • Ellerinden tutularak oturtulduğunda başını gövdesi ile aynı seviyede tutabilir.
 • Ses yönüne (özellikle annesinin sesine) döner.
 • Dik tutulduğunda bacakları üzerine biraz ağırlık verebilir.
 • Destekli oturmaya başlayabilir.
 • Sese doğru dönebilir.

4 Aylık Bebek Beslenmesi

Katı Gıdalara Geçiş

Bebeğini katı gıdalarla beslemeye karar veren bir annenin çevreden aldığı mesajlar çok çeşitli ve kafa karıştırıcıdır değil mi? Peki, 4 aylık bebek nasıl beslenmeli?

Anneniz bir taraftan “ben sana iki haftalıkken başlamıştım” diyecek, diğer taraftan çocuk doktoru 5 ya da 6. aya kadar beklemeniz gerektiğini söyleyecektir. Bir arkadaşınız ise katı gıdalara daha erken başlamanın bebeğin geceleri rahat uyumasını sağladığını söyleyebilir. Peki ama siz kimi dinleyeceksiniz? Aslında siz en iyisi bebeğinizi dinleyin.

Katı gıdalara ne zaman başlanacağını ondan iyi hiç kimse bilemez. Son zamanlarda yapılan araştırmalar bir bebeğe zengin bir diyet başlanmasındaki başlıca yol gösterici faktör, bebeklerin yaş parametrelerinden çok, onun bireysel gelişimi olduğunu gösteriyor.

Katı gıdalara çok erkenden başlamanın birçok durumda fiziksel bir zararı olmadığına inanılıyor. Ancak tıbbi araştırmaların gösterdiğine göre küçük bir bebeğin sindirim sistemi katı gıdalara karşı hazırlıksız. Katı gıdalara başlanacağı zamanı seçmek önemlidir.

Katı gıdalara erken başlanması fiziksel olarak zararlı olmasa bile gelecekteki yeme alışkanlıklarını kötü yönde etkileyebiliyor. Katı gıdalara hazır olmayan çocuk bunları reddettiğinde ortaya çıkan boşa ısrar gelecekteki yemek zamanı kavgalarına zemin hazırlıyor. Bununla birlikte, gıdalara başlamak için çok fazla beklemek de (9-10.aya) zorluklara yol açabiliyor.

Büyümüş bir bebek emzirilmeye ve ağız tatminine gereğinden uzun süre alıştırılmış ise katı gıdaların çiğnenmesi ve yutulmasını öğrenmeye karşı çıkabilir. Bu noktada tıpkı alışkanlıklar gibi zevklerin de değiştirilmesi zor. Unutmayın ki ağaç yaşken eğilir!

Bebeğinizin katı gıdalar dünyasına o büyük adımı atmaya hazır olduğuna karar verebilmek için (bu sırada çoğu 4-6 aylıktır) aşağıdaki ipuçlarını inceleyin ve doktorunuza danışın:

 • Bebeğiniz başını dik tutabilmelidir. Süzülmüş bebek mamaları bile bebeğiniz destekle oturur ve başını dik tutabilirken verilmelidir. Daha koyu ve katı gıdalar için ise yardımsız oturabilene dek beklenmelidir, bu da çoğu kez 7.aydan sonra mümkün olur.
 • Dil itme refleksinin kaybolmasını bekleyin. Bu refleks yabancı cisimlerin nefes borusuna kaçmasına karşı doğuştan gelen bir reflekstir. Bu refleksin halen varlığını şöyle test edebilirsiniz: Anne sütü ile sulandırılmış bir parça bebek pirinci gevreğini bebeğinizin ağzına koyun. Eğer dil gıda ile beraber gerisin geri geliyorsa ve bu defalarca tekrarlanıyorsa, refleks hala mevcuttur ve bebek kaşıkla beslenmeye hazır değildir.
 • Bebek sofraya uzanmaya çalışmakta ve bunlara karşı olan ilgisini göstermektedir. Çatalı elinizden kapan ve ekmeği tabağınızdan aşıran, ve aldığınız her lokma ile ilgilenip heyecanını belli eden bir bebek erişkin gıdaları için hazır olduğunu anlatmaktadır.
 • Bebek kaşıktan gıdayı alabilecek şekilde alt dudağını içeriye doğru çekebilmektedir.

Bununla birlikte gelişimsel olarak katı gıdalara hazır görünen bir bebek bile beklemek zorunda kalabiliyor. Bu ailedeki alerji öyküsünden kaynaklanıyor.

Böyle ailelerin çocuklarını ilk yılın büyük kısmında anne sütü ile beslenmesi ve daha sonra katı gıdalara dikkatli bir şekilde geçilmesi önerilmektedir.

4 Aylık Bebek Bakımı

4 aylık bebeğin bakımı sırasında dikkat edilmesi gereken önemli hususlar vardır. Bebeğin gelişimini etkileyecek hassas dönemlerden biri olduğu için bebeği oturturken, yatırırken dikkat etmeniz gereken durumlar olduğu gibi nasıl masaj yapılacağı ve nasıl egzersiz yaptırılacağını bu yazının devamında bulabilirsiniz.

Bebeğin Oturtulması

Başını iyi tutan ve oturtulduğunda kendini bırakmayan 3-4 aylık bir bebeğiniz oturmaya hazır anlamına geliyor. Bebeğinizi oturur duruma getirmek yalnızca perspektifini değiştirmekle kalmaz, aynı zamanda kaslarını güçlendirerek desteksiz oturmak için deneyim kazanmasına yardımcı oluyor.

Bebekler oturtulmaktan sıkıldıklarında şikâyet ederek ya da kaymaya başlayarak bunu belli etmeye çalışıyorlar.

Oturmak, bebek için hoş bir pozisyon değişikliği olduğu kadar, onun dünyaya daha geniş bir açıdan bakmasını sağlıyor. Dik duran bir bebek her şeyi görebiliyor ve yatmaya nazaran daha uzun süre keyifli saatler geçiriyor.

Bebek Masajı Nasıl Yapılmalı ?

Hangi şekilde olursa olsun anne-bebek etkileşimi ilişkilerini sıkılaştırıyor. Masaj işte bu etkileşimlerden biri olma özelliğini taşıyor. Ayrıca masajın prematüre bebeklerin büyüme gelişmesi üzerinde olumlu etkisi olduğunu biliyoruz.

Normal zamanda doğan bebekler için de masajın gelişimlerinde olumlu bir etkisi var. Eğer masaj yapmaktan hoşlanıyorsanız yararlı olmasa bile sırf verdiği keyif için buna devam edin. Ama eğer bu size zor geliyorsa hiç tereddüt etmeden bu konuyu unutun. Bebeğinize yaklaşmanın o kadar çok yolu var ki!

Bebek Egzersizi Nasıl Yapılır ?

Bebeğinizin zekâsını olduğu kadar vücudunu da harekete geçirin. Ebeveynler genelde daha beşikten itibaren çocuklarının entelektüel eğitimine önem veriyorlar ve çoğu kez fiziksel gelişimin kendiliğinden olacağını varsayıyorlar. Ancak fiziksel egzersize biraz olsun zaman ayırarak hem siz hem bebeğiniz bunun önemini hatırlayacaksınız.

Bebeğinizle oyuna ayırdığınız zamanın bir bölümünü de egzersizlere ayırın. Bu ayda, fiziksel aktivite onu oturtma, ellerini başının üzerine kaldırma, dizlerini dirseklerine doğru bükme ve kollarını bacaklarını bükmesini sağlamaktan ibaret olabilir. Eğer onun bu oyundan zevk almasını istiyorsanız yaptırırken kesinlikle somurtmayın. Onunla konuşun ya da ona şarkılar söyleyin.

Bebeğiniz egzersiz sırasında gülmüyor veya tebessüm etmiyorsa bilin ki zevk almıyordur. Özellikle ürkmüş ya da şaşırmış olup olmadığına veya onları huzursuz eden şeyleri yapmaya zorlanıp zorlanmadıklarına dikkat edin. Ayrıca bebeğinize örnek olarak öğretin; beraberce egzersiz yapan bir aile beraber sağlıklı olur, unutmayın. Ailece spor keyfini yaşayın!

4 Aylık Bebeğin Doktor Kontrolü

Her doktorun kontrollerdeki yaklaşımı farklı olabilmekle beraber genel olarak 4 aylık bir bebeğin doktor kontrolünde şunlara dikkat edeceğini söyleyebiliriz.

 • Sizin, bebeğinizin ve ailenin geri kalanının evde bir sıkıntılarının olup olmadığı, bebeğinizin beslenmesi, uyuması ve genel gelişimi ile ilgili sorular sorulması.
 • Bebeğinizin boyunun, ağırlığının, baş çevresinin ölçülmesi ve doğumdan itibaren tutulan gelişim çizelgesine eklenmesi.
 • Daha önceki sorunlarında kontrol edildiği genel fizik muayene yapılması.
 • Bebeğin gelişiminin değerlendirilmesi. Muayene eden kişi bebeğin baş kontrolünü, el becerisini, görme, duyma ve sosyal etkileşimini değerlendirir.
 • Eğer bebeğinizin sağlığı iyi ise ve bir engel yok ise ikinci dönem aşılar uygulanır.(DTB:difteri-tetanos-boğmaca; OPV:çocuk felci; Hib:hemofilus influenza;Hepatit-B:sarılık)
 • Bebeğiniz anne sütü ile besleniyorsa D vitamini takviyesi ve flor desteği ile ilgili bilgi verilir.
 • Katı gıdalara geçiş hakkında bilgi verilir.

Ayrıca geçen ayda ortaya çıkan endişelerinizi doktorunuzla paylaşın. Doktorunuzdan aldığınız tavsiyeleri unutmamak için bir kâğıda yazın.

Bu yazı: “Bebeğinizin ilk yılında sizi neler bekler?” kitabından alınarak düzenlenmiştir.

”Bebek” Konulu yazılarımızı incelemek için aşağıdaki bağlantıya tıklayın.

Bebek: https://www.bebek.com//?s=bebek

Aklınıza takılanları yorum olarak iletebilirsiniz.

Sevgiler.

admin

Read Previous

Oto Koltuğu Seçme Rehberi – 2

Read Next

Kolostrum Sütü Nedir? Önemi ve Faydaları Nelerdir?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir